Starptautiskā Ledus Hokeja Federācija (IIHF) veikusi apjomīgas hokeja noteikumu izmaiņas

Starptautiskā Ledus Hokeja Federācija (IIHF) veikusi apjomīgas hokeja noteikumu izmaiņas, pie izmaiņām strādāts visu 2020./2021. gada sezonu, strādājot kopā ar Nacionālo Hokeja Līgu, Čempionu līgu un citu Eiropas valstu čempionātiem.

IIHF mērķis ir izveidot vienotu hokeja noteikumu grāmatu visām hokeja līgām, tādēļ arī Latvijas Hokeja federācija (LHF) no šīs sezonas pilnībā pielietos jaunos noteikumus visās LHF rīkotajās sacensībās.

Hokeja noteikumu tulkojums latviešu valodā gaidāms līdz septembra mēneša beigām.

• Klupināšana

Sods jāizcieš pilnībā, neatkarīgi vai tiek iemesti vārti Pēc otrā 5min soda tiek piešķirts automātiski noraidījums līdz spēles beigām 20min Sods tiek piešķirts, ja tas radījis bīstamas sekas, bet spēlētājs nav traumēts

Nav vairs 2+10 sods:

• Grūšana uz apmali (2min, 5+20min, 25min)

• Grūšana mugurā (5+20min, 25min)

• Spēka paņēmiens galvā un kaklā ( turpmāk tikai 2min vai 25min)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja spēka paņēmiena laikā ir augšupejoša kustība, vai tiek jebkādā veidā izvirzīta kāda ķermeņa daļa un ir pirmais kontakts ar galvu, tad ir vismaz 2 minūtes. Ja pie spēka paņēmiena tiek pieņemts, ka spēka paņēmiens nav virzīts ķermenī, bet gan garām, kontakts ir galvā, tad ir 25min noraidījums

Vārtsarga spēles ierobežojošais laukums aiz vārtiem (trapezoīds), aiz vārtu līnijas atļauts spēlēt ripu tikai starp līnijām, ripai pilnībā jābūt šķērsojušais līniju, lai būtu 2min sods. Ar salauztu vārtsarga nūju atļauts spēlēt, līdz spēles apturēšanas brīdim, vai kamēr tiek saņemta jauna nūja. Jauna nūja jāaiznes un jānodod no rokas rokā. Veselu vārtsarga nūju var padod jebkādā veidā pa ledu, vai no rokas rokā.

Laukuma spēlētāja nūju var padot tikai no rokas rokā Uzbrūkošā komanda var izvēlēties iemetiena punktu zonā pēc:

• Pārmetiena

• Iegūstot vairākumu

• Pēc piespiestas ripas, ja uzbrucējs met pirms sarkanās līnijas

• Ja aizsargājošās komandas spēlētājs netīši izgrūž vārtus

Procedūra, viens no komandas spēlētājiem uzreiz līnijtiesnesim pie vārtiem norāda kurā pusē komanda vēlas iemetienu, vai komanda uzreiz iet uz iemetiena punktu, kurā vēlas lai notiek iemetiens. Tiesneši ir instruēti, ja komanda nenorāda kurā pusē vēlas iemetienu, tad tas tiek izpildīts kā iepriekš, no kurienes izdarīts metiens, pārmetiens. Ja uzbrūkošā komanda pieprasa “Time-out”, tad iemetiena punkts jāizvēlas pirms tā sākšanās.

Nav atļauts veikt laukumā esošo spēlētāju, vai vārtsarga nomaiņu:

• Pēc pārmetiena

• Ja vārtsargs piespiež ripu, kura mesta pirms centra līnijas

• Ja aizsargājošā komanda netīši izgrūž vārtus

Rupjība tikai 2min, ja spēlētāji turpina savas darbības nepakļaujoties līnijtiesnešiem, tad var tikt sodīti uzreiz ar 5+20min Spēlētājs kurš nevēlas kauties un veic darbības, lai izkļūtu no situācijas, bet to darot izpilda sitienus, var tikt sodīts ar 2min sodu vai 5min sodu, bez papildus disciplinārsoda

Coach challenge, pēc neveiksmīga coach challenge tiek piešķirtas 2min, pēc katra nākamā neveiksmīgā mēģinājuma 2+2min noraidījums. Pēdējā spēles minūtē un papildlaikā, tiesneši automātiski izskata strīdīgās epizodes, bez Coach challenge izmantošanas

Time-out nevar ņemt:

• pēc pārmetiena

• Ja vārtsargs piespiež ripu, pēc metiena aiz centra līnijas

• Pirms soda metiena

Ieeja zonā, 3D zilā līnija, slidai nav jābūt kontaktā ar ledu, lai atceltu aizturēto zonu ir jābūt kontaktam ar zilo līniju.

Maiņu procedūra, pirmie mainās viesi 5 sekundes, pēc tam mājiniekiem 8 sekundes nomaiņai. Ja pēc tam kad tiesnesis nolaiž roku norādot mājinieku nomaiņu, kāda no komandām cenšas samainīt spēlētājus, var tikt piešķirts brīdinājums par laika kavēšanu, par otru šādu gadījumu var piešķirt 2min. Ja komanda īpaši lēni ierodas uz iemetienu, par to var brīdināt komandu un par otru šādu gadījumu var saņemt 2min Ja centra spēlētājs uzvar iemetienu, kā pirmo kustību izmanto roku, bez mēģinājuma spēlēt ar nūju ripa, tad tiek piešķirts 2min noraidījums attiecīgajam centra spēlētājam

Komandai pēc nomaiņas veikšanas piecu (5) sekunžu laikā ir jāieņem savas vietas pie iemetiena apļa. Ja tas netiek izpildīts komanda saņem pirmo brīdinājumu iemetienā. Spēles pēdējās divās minūtēs šis laiks netiek uzskaitīts, bet vietu ieņemšana jāizdara samērīgā laikā

Pēdējās piecās minūtēs, ja komandas saņem abpusējo sodu, kur viens no sodiem ir 5min noraidījums, bet pretējai komandai 2min vai 2+2min noraidījums un spēles tablo tiek liktas 3min vai 1min, kas tiek izspēlēts pilnā apmērā un nedzēšas arī pēc vārtu guvuma (šis tiek izmantots kā piemērs, dzēš visas minūtes un uz tablo atstāj atlikumu)

Iemetiens tās komandas aizsardzības zonā kurai uz tablo beigās ir uzlikts soda laiks

Sodu dzēšana, kapteinis izvēlas kuru sodus dzēst:

Komanda A                                     Komanda B

4:00 2+2min #20 2min                      #25 2min #23

Komanda A izvēlas kuras divas minūtes dzēst, spēlējot vai nu 4 minūtes 4 pret 5, vai 2 minūtes 3 pret 5.

Procedūra – Viens galvenais tiesnesis piebrauc pie komandas A galvenā trenera un konkrēti uzdod jautājumu “vai vēlaties spēlēt 4min 4 pret 5, vai 2min 3 pret 5”, otrs galvenais tiesnesis izskaidro ātri komandas B galvenajam trenerim, ka otra komanda var izvēlēties kādā skaitliskajā sastāvā spēlēs.

Veicot vārtsarga maiņu, vārtsargam kurš stājies vārtos jānospēlē vismaz 1 sekunde no spēles laika, pirms viņu var atkal nomainīt. Piemērs – Komanda veic vārtsarga maiņu pirms soda metiena, vārtsargam jāpaliek vārtos līdz nākamajai svilpei.

Ja komanda pēc apzināti izgrūstiem vārtiem, vai apzināti pārkāpjot skaitlisko sastāvu nevar izciest visu 2 minūšu sodu pamatlaikā, tiek nozīmēts soda metiens.

Piemērs:

Komanda A

4:00 5min #25

5min #20

3:00 2min #12 (apzināti izgrūsti vārti) → Šis sods tiek pārkvalificēts par soda metienu

Ja uzbrukuma/aizsardzības zonā ripa tiek izraidīta ārpus laukuma, neatkarīgi no tā kurš to izdarījis, vai ir/nav bijis rikošets, nākamais iemetiens tiek izpildīts uzbrukuma/aizsardzības zonā

Piemērs – Komandas A spēlētājs metot pa vārtiem izmet ripu tīklā, nākamais iemetiens būs tuvākajā no diviem iemetiena punktiem B komandas aizsardzības zonā.

Latvijas Bērnu un Jaunatnes Hokeja Čempionātā netiek piešķirti 5 minūšu sodi bez disciplinārsoda līdz spēles beigām