Pasaules čempionāts Rīgā ir noslēdzies

Ar Kanādas izlases uzvaru finālā un čempiona kausa izcīņu vakardien noslēdzās 85. pasaules čempionāts hokejā Rīgā, Latvijā.

Pasaules čempionāts Rīgā sākās 21. maijā, taču speciāli izstrādātā Covid-19 protokola dēļ komandām bija jāierodas čempionāta norises vietā vēl piecas dienas ātrāk un visas izlases kopā ar treneriem un apkalpojošajiem personāliem devās iekšā īpašajā čempionāta "burbulī" jau 16. maijā.

Speciāli čempionāta vajadzībām tika izveidota otra spēļu arēna, pārveidojot un pielāgojot visām nepieciešamajām vajadzībām Rīgas "Olimpisko sporta centru", kas čempionāta laikā kalpoja par mājvietu visām astoņām A grupas komandām. Šajā arēnā savas grupas spēles aizvadīja Krievijas olimpiskā komanda, Šveice, Čehija, Slovākija, Zviedrija, Dānija, Lielbritānija un Baltkrievija. Bez A grupas spēlēm "Olimpiskā sporta centra" arēnā tika aizvadītas arī divas ceturtdaļfināla cīņas starp Kanādu un Krievijas olimpisko komandu, un Šveices un Vācijas izlasēm.

B grupas komandas savus mačus aizvadīja "Arēnā Rīga", šajā grupā spēlēja ASV, Somijas, Vācijas, Kanādas, Kazahstānas, Latvijas, Norvēģijas un Itālijas izlases. "Arēnā Rīga" tika aizvadītas arī visas izšķirošās cīņas, sākot ar diviem ceturtdaļfināliem, pusfināliem un cīņām par medaļām.

Čempionāta laikā visas komandas treniņu vajadzībām jau no 18. maija izmantoja jaunuzcelto "Daugavas ledus halli". Pateicoties tajā izvietotajiem diviem ledus laukumiem, ievērojot Covid-19 drošības protokolu, katra grupa varēja trenēties savā laukumā un savstarpēji nevienā brīdī komandas nepārklājās, jo izmantoja atsevišķas ieejas/izejas hallē un atsevišķas ģērbtuves.

Diemžēl Covid-19 ierobežojumu sakarā čempionāta spēles skatītāji nevarēja apmeklēt līdz pat 1. jūnijam, kad beidzot tika apstiprināti noteikumi, ar kādiem skatītāji drīkstēs apmeklēt spēles. Visas atlikušās spēles, sākot ar 1. jūniju, norisinājās ar skatītājiem tribīnēs.

Beidzoties čempionāta grupu turnīram, tika noskaidrots, kuras izlases iekļuvušas ceturtdaļfinālā un cīnīsies par iespēju tikt pusfinālā. No A grupas komandām ceturtdaļfinālā iekļuva Krievijas olimpiskā komanda, Šveice, Čehija un Slovākija. Savukārt no B grupas ceturtdaļfinālu sasniedza ASV, Somija, Vācija un Kanāda.

Nedaudz pārsteidzošā kārtā pusfinālā iekļuva tikai B grupas komandas, kuras savstarpējos dueļos ceturtdaļfinālos pārspēja visas pretiniekos izliktās A grupas komandas.

Pēc veiksmīgi aizvadītiem ceturtdaļfināliem, čempionāta pusfinālā pirmajā pārī spēlēja ASV pret Kanādas valstsvienību un Somija pret Vācijas izlasi.

Sīvās cīņās ceļazīmi uz finālu ieguva Kanādas un Somijas izlases, savukārt par 3. vietu jeb bronzas medaļām cīkstējās pusfinālu zaudējušās komandas ASV pret Vācijas izlasi.

Pēdējā čempionāta dienā vispirms tika aizvadīta bronzas medaļu spēle, kurā pārliecinoši stiprāki par pretiniekiem izrādījās ASV hokejisti, kuri izcīnīja uzvaru ar rezultātu 6:1 un kāra sev kaklā bronzas godalgas.

Čempionāta kulminācijā jeb lielajā finālā sacentās Kanādas un Somijas hokejisti. Ļoti aizraujošā spēlē nepietika ar spēles pamatlaiku, lai noskaidrotu uzvarētāju. Papildlaikā formātā trīs pret trīs laukuma spēlētājiem, savu izdevību izmantoja Kanādas hokejisti, kuri ātrajā pretuzbrukumā guva uzvaru nesošos vārtus, izcīnot čempionāta zelta medaļas un ceļot virs galvas pasaules čempionu kausu.

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Kanādas izlases uzbrucējs Endrjū Mandžiapanī, kurš 7 aizvadītajās turnīra spēlēs izcēlās ar 7 gūtajiem vārtiem un 4 rezultatīvām piespēlēm.

Par labāko vārtsargu turnīrā atzina ASV izlases vārtu vīru Kalu Pītersenu, par labāko uzbrucēju Slovākijas valstsvienības spēlētāju Peteru Čehlariku ar 7 gūtajiem vārtiem, bet par labāko aizsargu 20 gadus veco Vācijas izlases aizsargu Moricu Zeideru.

Čempionāta simboliskajā izlasē uzbrukuma līnijā iekļuva Mandžiapanī, Liams Kirks no Lielbritānijas un Konors Garlands no ASV, aizsardzībā labākie bija Zeiders un Korbinians Holcers no Vācijas izlases, bet vārtos simboliskajā izlasē tika iekļauts Somijas izlases vārtsargs Jusī Olkinora.

Jau iepriekš minēts, ka Latvijas izlase šajā čempionātā izcīnīja 11. vietu.

Līdz ar čempionāta noslēgumu kļuvis zināms, kādās grupās komandas aizvadīs čempionātu nākamgad Somijā, Helsinkos un Tamperē.

Latvija spēlēs B grupā kopā ar Somijas, ASV, Čehijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Baltkrievijas un Lielbritānijas izlasēm.

A grupā sacentīsies Kanāda, Krievijas olimpiskā komanda, Vācija, Šveice, Slovākija, Dānija, Kazahstāna, Itālija.